تبلیغات
کامپیوتر و اینترنت - راهنمای خرید یك اسكنر مناسب‌
 راهنمای خرید یك اسكنر مناسب‌ ... سخت افزار ,

منبع مجله شبكه
در عصری زندگی می‌كنیم كه نمی‌توان بدون مطالعه و كسب دانش به یك انتخاب و گزینه مناسب رسید. حال اگر این انتخاب برای خرید یك قطعه الكترونیكی باشد نیاز به داشتن اطلاعات كافی به یك امر لازم و باید تبدیل می‌شود چرا كه فناوری‌های جدید در قالب پارامترها و خصوصیات گنجانده می‌شوند و تفاوت مدل هر قطعه در همین تكنولوژی‌های به‌كار رفته در آنان است. اسكنر نیز یكی از همین قطعات است كه همزمان با گسترش كاربرد و نقش آن در زندگی دیجیتال، به پیچیدگی‌ها و تكنولوژی‌های آن افزوده می‌شود. زمانی شما فقط می‌توانستید اسكنرها را در یك سازمان یا نهاد بزرگ دولتی بیابید اما اكنون با فراگیر شدن ابزارهای دیجیتال، نقش اسكنر از مفهوم یك قطعه جانبی كامپیوتر فراتر رفته و به یك ابزار حیاتی برای ادارات كوچك و كاربران خانگی تبدیل شده است. كامپیوتر و اینترنتچه نوع اسكنری بخریم؟ یك اسكنر مناسب چه خصوصیاتی دارد؟ كدام مدل اسكنر متناسب با نیازهای ما است؟ و سوالاتی مشابه این‌ها ذهن هر خریدار اسكنر را در اولین گام به خود مشغول می‌كند و در مرحله بعد با دیدن لیستی از توضیحات فنی هر اسكنر بیشتر سردرگم خواهد بود. نوشتار پیش‌رو با هدف كمك به دوستانی كه قصد خرید یك اسكنر مناسب با نیاز خود دارند، نوشته شده و سعی بر این بوده است كه اطلاعات لازم و كافی را در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد.
به گزارش بخش خبر فناوری اطلاعات ایران به نقل از ماهنامه شبكه ، از بر حسب نوع اسكن یك سند، اسكنرها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. اسكنرهای
Flatbed یا مسطح، متداول‌ترین اسكنر برای كاربرد خانگی هستند. در این نوع اسكنرها، ناحیه اسكن شامل یك صفحه تخت خواهد بود كه سند بر روی آن قرار می‌گیرد. این نوع از اسكنرها به خاطر راحتی در استفاده و تكنولوژی استفاده شده در هد اسكن آن‌ها، بیشترین مصرف‌كننده را دارند. جز اسكنرهای مسطح، اسكنرهای Sheetbed و اسكنرهای استوانه‌ای نیز در بازار موجود هستند. در اسكنرهای Sheetbed هد اسكن ثابت بوده و سند برای اسكن حركت داده می‌شود؛ مانند یك پرینتر. اسكنرهای استوانه‌ای دارای كیفیت و دقت تفكیك‌پذیری بالایی هستند و برای اسكن نقشه و چاپ استفاده می‌شوند.

دقت وضوح تصویر
یكی از مهم‌ترین پارامترهای دخیل در خرید اسكنر، دقت وضوح تصویر و لامپ تصویر اسكنر خواهد بود. واحد (
DPI(Dot Per Inch یا " نقطه در اینچ " برای این منظور استفاده می‌شود.
برای اسكن یك تصویر معمولی (5*3 یا 4*6) دقت 100نقطه در اینچ كافی خواهد بود. برای اسكن متون و استفاده در نرم‌افزارهای (
Optical character recognition (CR دقت DPI300 مناسب است و برای اسكن تصاویر برای چاپ یا بزرگ‌نمایی، نیاز به دقت 1200 تا 2400 خواهد بود. بنابراین یك اسكنر با وضوح تصویر 600 * 1200 یا 2400*1200 مناسب خواهد بود.
Tranparency
اگر قصد اسكن اسلاید یا فیلم را دارید، اسكنر شما باید به یك آداپتور
Tranparency مجهز باشد. این آداپتور ممكن است بر روی خود اسكنر نصب شده باشد یا به صورت یك وسیله جانبی به اسكنر اضافه شود. برخی شركت‌ها مانند Epson از یك آداپتور Tranparency برای اسكن نگاتیو و عكس‌های دوربین استفاده می‌كنند كه می‌تواند برای كاركردهای خانگی و كوچك مناسب باشد.
ADF یا تغذیه كننده اتوماتیك سند
ممكن است كه شما تعداد زیادی سند برای اسكن داشته باشید. (
Automatic document feeder (ADF یك قطعه برای تغذیه اتوماتیك اسكنر است كه به صورت خودكار سند را به اسكنر تحویل می‌دهد. بعضی از مدل‌های اسكنر از این ویژگی برخوردارند و در نتیجه برای اسكن اسناد در حجم بالا و سایز نامناسب مشكل نخواهید داشت. حداكثر سندی كه یك ADF می‌پذیرید نیز باید مدنظر قرار گرفته شود.
Interface
اسكنر برای ارتباط با كامپیوتر، به یك رابط یا
Interface نیاز دارد. این‌كه اسكنر انتخابی شما از چه نوع رابطی استفاده می‌كند و یا اینكه كامپیوتری كه قرار است اسكنر به آن متصل شود چه رابط‌هایی را پشتیبانی می‌كند، یكی از مهم‌ترین عواملی است كه باید به آن توجه داشته باشید. اگر كامپیوتر شما از USB2 پشتیبانی می‌كند، حتما اسكنری انتخاب كنید كه از این رابط استفاده می‌كند. چرا كه سرعت و سادگی بسیار خوبی با پورت USB وجود دارد. رابط Firewire نیز از سرعت و دقت بالایی برخوردار است اما به همین نسبت قیمت بیشتری بر روی اسكنر تحمیل می‌كند. مدل هایی نیز وجود دارد كه از چند رابط پشتیبانی می‌كنند كه انعطاف‌پذیری بیشتری به مصرف‌كننده می‌دهد. پورتParallel یا موازی و استفاده از كارت SCSI نیز انتخاب‌های دیگری هستند كه می‌توانید برای رابط اسكنر داشته باشید. اما از سرعت كمتری برخوردارند. حتما در زمان انتخاب اسكنر مورد نظر خود نوع رابط اسكنر را سوال كنید.
عمق رنگ‌
به تعداد رنگ‌هایی كه اسكنر قادر به شناسایی و ذخیره‌سازی آن‌ها است، اصطلاحاً " عمق رنگ " گفته می‌شود و با واحد " بیت در هر پیكسل " اندازه‌گیری می‌شود. یك اسكنر مناسب باید حداقل قادر به شناسایی 36 بیت رنگ باشد. امروزه بسیاری از اسكنرهای خانگی تا 48 بیت در پیكسل را شناسایی می‌كنند كه یك كیفیت اسكن مناسب را ارائه می‌كند.
ناحیه اسكنر
مانند پرینتر باید مشخص كنید سندهای شما در حدود چه سایزی هستند:
A4، A3 یا اندازه‌های دیگری. حداقل ناحیه‌ای كه برای اسكن نیاز خواهید داشت، 5/‌8 در 7 /11 است كه به‌راحتی می‌توانید یك برگ A4 را اسكن كنید. اندازه 14*5/8 نیز مناسب است. بدیهی است كه برای سندهای بزرگ‌تر از این اندازه، باید دنبال یك اسكنر مناسب باشید. حداكثر اندازه ناحیه اسكن یك اسكنر یكی دیگر از ملاك‌های قیمتی است.

تكنولوژی هد اسكن
هد اسكن، قلب یك اسكنر است كه تمامی دقت و سرعت و كیفیت اسكن یك سند از آن منشأ می‌گیرد. دو تكنولوژی مطرح برای هد‌اسكن (
Contact Image sensor (CIS و Charge couple device هستند كه CCD به مراتب كارائی بالاتری داشته و غالب اسكنرهای حرفه‌ای و با دقت و كیفیت فوق‌العاده با این تكنولوژی سازگار هستند. اسكنرهای دارای تكنولوژی CIS، حجم كوچك‌تری نسبت به CCD دارند و از كابل جداگانه‌ای برای برق استفاده نمی‌كنند. پیشنهاد می‌كنم اسكنری كه از CCD پشتیبانی می‌كند، تهیه كنید.
نرم افزار
به عنوان آخرین ملاك انتخاب یك اسكنر، باید اشاره‌ای هم به نرم‌افزارهای اسكن و ویرایش سند داشته باشیم. غالباً همراه اسكنر یك نرم‌افزار اسكن ارائه می‌شود. اما اگر نیاز به نرم‌افزاری قوی و با قابلیت‌های مناسب برای ویرایش سند دارید یا سند اسكن شما دارای متن است و نیاز به یك نرم‌افزار
OCR دارید، از نرم‌افزارهای همراه اسكنر غافل نشوید.
انتظارات خود از یك اسكنر را لیست كنید
اگر قصد خرید یك دستگاه اسكنر را دارید، در اولین گام انتظارات خود را مرور و لیست كنید. اسكنر مورد نیاز شما دقیقاً باید چه توانایی‌هایی داشته باشد؟ مدل اسكنر (تخت، استوانه ای یا پرینتری)، اسكن سیاه‌و‌سفید یا رنگی، سایز سند اسكن، وضوح تصویر یا اندازه دقت تفكیك‌پذیری مورد نیاز شما برای اسكن، نوع رابط اتصال به كامپیوتر(موازی،
USB ،SCSI و Firewire)، اسكن فیلم و نگاتیو، سرعت، تعداد اسكن در دقیقه و عمق رنگ از مهم‌ترین مواردی هستند كه باید برای خود مشخص كنید.
كیفیت خروجی + سرعت = قیمت بیشتر
فرمول بالا در دنیای اسكنرها معروف است. شما می‌توانید اسكنرهایی در حدود قیمتی 60 هزار تومان برای مصارف خانگی پیدا كنید و در مقابل اسكنرهای حرفه‌ای بایگانی اسناد قیمت‌های نجومی تا 25 میلیون تومان دارند. تفاوت این دو نوع اسكنر در چیست؟
كیفیت خروجی و دقت تفكیك‌پذیری رنگ، تكنولوژی‌های به‌كار رفته در آن‌ها و سرعت بالای اسكن در دقیقه، پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب یك اسكنر با قیمت مناسب هستند. هراندازه پول بدهید، همان اندازه آش می‌خورید!
مشخصات اسكنر مناسب در یك نگاه
° ‌ از پورت
USB2 پشتیبانی كند.
° ‌‌ازتكنولوژی هد اسكن
CDD استفاده شده باشد.
‌°‌ ‌دقت وضوح تصویری
DPI1200 مناسب هر نوع كار حتی اسكن نمودن عكس به منظور چاپ آن خواهد بود.
°‌ اسكنرهای تخت، نسبت به دیگر مدل‌ها، دارای راحتی و كیفیت بهتری هستند.
° ‌اسكنری انتخاب كنید كه دارای دكمه‌های كنترلی برای اسكن باشد.
° ‌دقت رنگ ‌48‌بیت بر اینچ كیفیت اسكن رنگی را تضمین می‌كند.
° ‌نرم افزار اسكن/ ویرایش سند و
OCR همراه اسكنر ارائه شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده توسط مهدی